Green Drāma

Projekt s témou ekologické divadlo. Zborník uvádza 15 divadelných autorov a ich inscenácie, spracúvajúce environmentálne témy. Pracovný podtitul Atlas divadelných hier určuje vizuálny koncept. Kniha mimikruje atlas húb, resp. vzácnych rastlín. Mirka Rudášová každému autorovi nakreslila fiktívnu rastlinu. Tieto ilustrácie boli tak krásne, že sa podarilo klienta presvedčiť na tlač samostatných risografík. Medzičlánkom sa stal súbor pohľadníc s autorskými medailónkami. Všetko technologicky a materiálovo v súlade s ochranou environmentu.

DSC_7256
DSC_7271
DSC_7282
DSC_7286

Téma ekológie v projekte GREEN DRĀMA rezonuje nielen v obsahu. Obálku knihy pokrýva prírodné látno, lacetka je z bavlny, vnútro potlačené len dvoma farbami (z čoho zelená je základná Pantone, nevyžaduje teda ďalšiu farbu). Používa sa v nevyhnutných prípadoch, čím šetrí prostredie aj prostriedky. Zvyšky z lacetiek boli použité na zabalenie súboru pohľadníc, opäť tlačených len dvoma farbami, na certifikovaný papier od Munkenu.

DSC_7298
DSC_7300
DSC_7302
DSC_7306
DSC_7315
DSC_7320
DSC_7322
DSC_7323
DSC_7333

Hrúbka knihy je napohľad odstrašujúca – presne ako celý klimatický problém –, avšak v momente držania v dlani je odrazu vďaka použitému papieru Holmen Book príjemne ľahká. Presne, ako je v konečnom dôsledku jednoduché prestať ničiť našu zem a preklopiť celý prístup na udržateľný. Stačí sa len skutočne rozhodnúť.

DSC_7339
DSC_7343
DSC_7338

Na doplnkové risografiky bol použitý recyklovaný papier s certifikátmi od Fedrigoni. Japonská tlačiareň risograf je z každého uhlu ekologická. Pracuje na podobnom princípe ako poloautomatická sieťotlač – farbu na papier len nanáša, nezapeká ju ako napr. pri laserovej tlači. Týmto usporí zhruba 80% energie. Tlačové matrice sú z banánových šupiek, po tlači idú rovno do kompostu. Samotná tlač prebieha sójovými alebo ryžovými farbami. Grafiky boli kvôli transportu balené do celofánu, vyrobeného zo škrobu, od malej rodinnej firmy. Zapečatené nálepkou, vytlačenou na recyklovanom papieri s ekologickým lepidlom. Túto fóliu po použití stačí rozpustiť v horúcej vode, čím sa nevytvorí žiaden odpad.

DSC_7369
DSC_7376
DSC_7383
DSC_7400
GREEN DRĀMA
2020
Klient Divadelný ústav
Ilustrácie Mirka Rudášová
Písma Clarinet, Zin
Materiály Balatex Natural, Holmen Book, Munken Pure, Woodstock Betulla
Tlač risografík Risko
Promo foto © Nora & Jakub Čaprnka

Zaujalo? Spojme sa cez mm@zelenaluka.sk